Söö hommikuti kõige kaloririkkamaid toite!

Tuletan meelde ühte tähtsaimat põhimõtet kuidas püsida jätkuvalt heas vormis ja sale.

Mitmed toitumisnõustajad on märganud, et nö “raskemate” toitude söömine päeva esimeses poolel hoiab kaalu kontrolli all ja on üldises mõttes tervislikum. Seda fakti täheldati isegi juhtudel kui söödi täpselt sama kalorsuse ja koostisega toitusid, kuid erinevatel aegadel.

Uus uurimus on kinnitanud, et inimestel kes põevad 2. tüübi diabeeti langes keharasva kogus ja insuliini tootmine paranes sel juhul, kui nad sõid kaloririkka hommiku ja lõuna ning ei söönud õhtusööki. Nende  tulemused olid märkimisväärsed võrreldes inimestega, kes sõid 6 väikest toidukorda päeva jooksul.

Uurimuse tulemused ei soovita mitte õhtusööki täiesti vältida vaid hoopis kasutada neid tulemusi positiivsete muutuste saavutamisel.

Kas sulle tundub see olukord tuttav? Jõuad töölt koju, oled väsinud, stressis ja kohutavalt näljane. Kõnnid otse kööki ja haarad kausi pähklitega või taldriku juustu ja snäkkidega. Peale õhtusööki istud diivanile, enamasti teleka ette ja teed olemise mõnusaks oma lemmiksnäkkidega nt popkorn, krõpsud, pähklid, jäätis või maiustused – mis iganes, mis on maitsev ja  kergesti käeulatuses.  See ongi kõige tüüpilisem Eesti perekonna õhturutiin. Paljude jaoks on see lõputu näksimine, mille lõpetab magamaminek.

Meile paljudele on õhtune ülesöömine on väga suur kaaluprobleemi tekitaja. Olen mitmeid kordi üllatunud kui paljud meie seast sellega hädas on. Ka mina olen seal olnud. Näen mitmeid sõpru, kes terve päeva end distsiplineerivad ja tunnevad õhtuks tõelist tagasilangust. Ma olen kuulnud väga palju kordi, kui mu sõbrad kurdavad, et päeval on kõik hästi, õhtud on need, mis tekitavad probleeme. Või hoopis, et kui ma oskaksin oma söömishoogusid õhtul ohjeldada, siis mul kaaluprobleemi ei oleks.

See on hea koht, mille üle aru pidada, kuna üha enamad uuringutulemused näitavad, et õhtune kergem toidukord avaldab head mõju kogu tervisele, mitte ainult kaalule.

Õhtune söömine kui selline on pigem probleemide vältimine, olgu need siis põhjustatud stressist, üleväsimusest, üksindudest või igavusest.

Tänapäeva kiires maailmas leiame me end sageli ühelt koosolekult teisele tormamas või kiireid toimetusi tegemas. Me lihtsalt ei näe võimalust endale lubada aega korraliku toidu söömiseks. Seetõttu muutume me väga näljaseks. Õhtul, mil meil on aega, et süüa, sööme me suuri koguseid ja pika aja vältel. Olles stressis, on toit väga lihtne vahend päeva lõpus enda premeerimiseks. Toit pakub seltsi kui oleme üksikud või masenduses.

Kuidas probleemi lahendada? Enamasti sööme me oma kõige suuremad kogused ja kalorid just õhtusöögi ajal. Pakun välja järgmised lahendused:

Hommikusöök: teadlased on leidnud, et kui hommikusöök on valgurohke, siis päeva jooksul tarbitakse kokku vähem kaloreid. Seetõttu on korraliku hommikusöögi söömine üks efektiivsemaid võimalusi õhtusöögi vähendamiseks. Soovitatakse 1/3 kogu päeva kaloritest tarbida hommikul – enamuse jaoks on see ligi 600 kalorit, mis on oluliselt rohkem kui nad muidu söövad. Lisaks annab hommikusöök kiiremini täiskõhutunde.

Regulaarsed toidukorrad: Väga suureks abiks on kindlaks määratud kellaajad, mil sööd. Lisaks ette planeeritud ajad snäkkide jaoks ja tervislikud snäkid.

Nö “trigger” toidud: paljudel on söömahoogude põhjustaks teatud kindel toit. Nt šokolaad, kartulikrõpsud, kommid – eksperdid soovitavad vältida neid toite ja enda kontrollimine on palju lihtsam.

Nälja kustutamine: kehal on omad vajadused, peamiseks kaalu teemaks on oma keha ja selle signaalide mõistmine. Õhtusel ajal enne sööki – eemalda kõik segajad, hinga sügavalt sisse ja välja ning ära mõtle sellele, et sa oled näljane. Kui sa oled näljane, siis söö ja kui sa pole näljane, siis sa ei peaks sööma.

Stressi ohjamine: paljud soovivad end õhtul korda läinud päeva eest premeerida toidu ja maiustustega, kuid see ei ole tegelikult sulle preemiaks. Kui jõuad koju, ära mine kohe kööki. Selle asemel mine hoopis duši alla või tee lühike jalutuskäik või hoopis mõned venitusharjutused. Kui sa oled rahunenud ja oma pinged maandanud, võid otsustada, mida soovid õhtusöögiks teha. Parimal juhul on sul juba tervislikud õhtusöögid nädalaks ette planeeritud. Arvesta sellega, et sel moel on võimalik käituda vaid siis kui sa oled endale päeva jooksul hommiku ja lõunasööki lubanud.

Vähenda seostatud käitumist: oled kindlasti tuttav vene teadlase Pavlovi uuringu tulemustega. Sama kehtib ka inimeste puhul, et kui oled harjunud teatud tegevustega koos sööma, siis tunned juba seda tegevust tehes, et soovid toitu sinna juurde nt telekast teatud seriaali või filmi vaatamine. Soovitan süüa ainult köögis laua taga, et ei tekiks lisa segajaid, mis looksid seose selle tegevuse ja söögi vahele. Ainus stiimul söömiseks on näljatunne – segajad panevad meid lihtsalt sööma rohkem kui vaja.

Kuna on parim aeg õhtust süüa – ei ole reeglit, mis kellaaeg on kõige parem õhtusöögi jaoks. Peamine on, et õhtusöögi kalorite kogus ei ületaks hommiku ega lõunasöögi oma ja sa läheksid magama mitte täiskõhu tundega, sel moel ärkad sa hommikul näljasena ja soovid valgurikast hommikusööki.

Oleme loonud uue Facebooki grupi neile,
kes on Dr Siemeons Dieedi läbinud!

Soovid teada, kuidas ka peale dieedi lõppu püsida heas vormis, sale ja kaunis? Ühine meie FB grupiga, kus on turvaline küsida küsimusi ja teineteisele tuge pakkuda, just see on koht, kus võid ennast hästi tunda ja näha, et liigud üha enam tervislikkuse suunas. Ühine meie grupiga ja  saa oma arenguteel enesekindlamaks ning valikuks saab tervislik ning rõõmsam elustiil.


Meeli Rannastu
Kogemusnõustaja
meeli.rannastu@simeonsidieet.ee

Comments are closed.