Kui tuline on pipar?

Piparde maitse teravust ehk tulisust mõõdetatkse Ameerka farmatseudi Wilbur Scorville´i (1865 – 1942) poolt 1912. aastal väljatöötatud Scorville`i skaalal nn Scorville´i tulisuse ühikutes (SHU – Scorville Heat Unit).

Maailma tuliseima Naga Viper pipra tulisus on 1382 118, Põhja- Indiast pärit ja rohkem kasutava Naga Jolokia tulisus on umbes 850 000. Skaala tipus on ka punane habanero pipar, mille tulisus on kuni 580 000. Meile enam tuntud cayenne´i tsillipipra (Capsicum frutescens) punased kaunad on oma tagsihoidlikuma SHU väärtusega samuti vägagi tulised, küllap on enamus meist seda kogenud.

Pipra tulisus põhineb selle kapsaitsiinisisaldusel – kapsaitsiin on ärritav ühend, mida piprataim toodab arvatavasti enesekaitseks, mis kokkupuutel suu limakesta või muu organismi koega tekitab põletava aistingu. Puhta kapsaitsiini tulisus Scourville´i skaalal on 16 000 000.

Kõik pirad aga ei tooda kapsaitsiini, ka kõik tšillipipra liigid mitte. Tavalise aedpaprika tulisus on Scorville´i skaalal 0. Selle magusavõitu maitse on tõepoolest võrreldav puuviljaga.

Kapsaitsiinirikkamad ja tulisemad aga on just need kaunpiprad, mis kasvavad piirkondades, kus looduslik kahjurioht (nii seenhaigused, kui ka näiteks oht saada mõne looma suutäiteks) on suurem.

Üheks põhjuseks, miks kapsaitsiinirikkaid pipraid armastatakse just troopilistes piirkondades, on asjaolu, et kapsaitsiinil on võime kehatemperatuuri langetada, stimuleerides aju hüpotalamuse jahutuskeskust – see aitab kuumust taluda.

Kapsaitsiini tervistavad toimed

Kapsaitsiin on tuntud efektiivse valuvaigistajana. Kapsaitsiini sisaldavaid kreeme ja geele tarvitatakse paikselt näiteks peavalude, samuti artriidi, psoriaasi, jm valulike sisundite puhul. Seespidiselt aga toimib see (näiteks kapsaitsiinirikast pipart süües) seedimisprobleemide leevendajana ja seedesüsteemi haavandite vastase vahendina – vastupidiselt arvamusele, et haavandite puhul peaks vürtsikaid toite vältima.

Uuringud on näidanud, et cayanne´i pipar aitab tegelikult haavanditel paraneda. Samuti on kapsaitsiin tuntud soodsa kardiovaskulaarse toime poolest, langetades vere kolesterooli – ja triglütsreiidide taste ning takistades trombotsüütide kokkukleepumist.

Samuti intansiivistab kapsaitsiin baasainevahetust, stimuleerides rasva põletamist energiaks. Kapsaitsiin stimuleerib ka verevoolu läbi limaskesta, muutes selle ühendi kasulikuks külmetushaiguste ja ninaõõne infektsioonide puhul.

Eriti talvel annab pipar meile ainevahetuse kudu sooja! Kasuta siis talvel palju pipraid! See aitab ka kaalunumbrit langetada.

Kui tahate oma varurasva koomale põletada, siis parim moodus on dr Albert Simeonsi sieet.


  • Paketi täismaksumus on 83€.
  • Kui on nimeline dieedi soovitaja, siis on paketi hind 75€.
  • Dieedi iga järgnev ring maksab 50€.

Miks tellida just see dieet? Sest see toimib ja tugikeskus annab garantii, et te ei kaota rahas kui liitute meiega.

Dieedipakett koosneb:
1. Interaktiivsest juhendist ja päevikust.
2. Energoinformatiivsetest looduslikest graanulitest Biolit.
3. Isikliku konsultandi tugi vastavalt kliendi vajadusele. Tugi on olemas terve dieedi jooksul vastavalt kliendi vajadusele (kasvõi igapäevane).

Dr Simeonsi dieediga saab vähendada oma varurasva 40 päeva jooksul 8-15 kg

Dr Simeonsi dieedi jooksul juba tervisenäitajad paranevad! Kui võrrelda vereproovi enne ja peale dieeti, siis peale dieeti on see alati palju parem.

23 päevaga saab oma varurasva vähendada 5-7 kg! Alates 23.-st dieedipäevast võib minna dieedilt mahalaadimisele ükskõik millisel päeval kuni 40.-da dieedi päevani.

Dr Simeonsi dieediga jäävad kahandamata lihased, ehituslik rasv ning keha harilik energiavaru. Kaalunumbri alandamine käib peamiselt vaid varurasva arvelt!

Meil on ka sellesama dieedi läbinud meedikuid, kes kinnitavad ühest suust, et tõepoolest kaalunumber langes varurasva arvelt. Neil meedikutel on sellised kaalud, mis eraldi mõõdavad ka varurasva kogust kehas.

Dr Simeonsi dieedi ajal saab inimene igapäevaselt KÕIK vajalikud vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid! Dieedi ajal pole nälga.

Viimase umbes 2,5 aasta jooksul on tuhanded inimesed meil Eestis valinud dr Simeonsi dieedi ja selle edukalt läbinud. Kui te pole sellest veel midagi kuulnud, siis üks võimalus on külastada meie kodulehte www.simeonsidieet.ee.

Тeine võimalus on külastada Tartus Terviselaegast (Struwe 4. See on Ülikooli raamatukogu vastas heleroheline puumaja, II korrusel) esmaspäeviti ja reedeti kell 12-17.00. Ma olen seal hea meelega kohtumas huvilistega! Kui lepime eelnevalt kokku kohtumise, siis olen Terviselaekas ka muul ajal. www.terviselaegas.eu.

Kuidas meie saame aidata ülekaalust vabanemisel?

  • Meie abi algab sellega, et me ise tahame teid aidata!
  • Kõigepealt me anname TASUTA ülevaate tervisliku toitumisega võrdväärsel tasandil olevast dr Simeonsi dieedist.
  • Kui liitute meie programmiga, siis on tugiisik konsultandi näol terve dieedi ajal, vastavalt kliendi vajadusele.

Suhtlemiseni! Seniks aga tarkust toitumisega seotud valikute tegemisel, palju rahu ja sooja südamesse!

Aire Kängsep
Dr simeonsi dieedi konsultant
Telefon: 513 4243
aire.kangsep@simeonsidieet.ee
www.simeonsidieet.ee
facebook.com/simeonsidieet

Comments are closed.